Jak rozwijać umiejętności prezentacyjne i publiczne

Biznes

Rozwijaj swoje umiejętności prezentacyjne: poradnik dla ludzi biznesu

Umiejętność prezentacji i mówienia publicznego to jedna z kluczowych umiejętności biznesowych. Dobra prezentacja może pomóc Ci sprzedać produkt, uzyskać zdobycie zespołu lub zdobyć nowych klientów. Jednakże, nie jest to umiejętność, którą większość z nas posiada, a więc musimy ją rozwijać. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek i porad, jak rozwijać swoje umiejętności prezentacyjne i mówca publicznego.

 1. Ćwicz regularnie

Podobnie jak z każdą inną umiejętnością, regularne ćwiczenia prezentacji i wystąpień publicznych są kluczowe. Znajdź sobie wolny czas i stwórz jakieś ćwiczenie, a potem poćwicz w jednym z tych sposobów:

 • Nagraj się, abyś mógł usłyszeć, jak to brzmi.
 • Przeprowadź próbę przed rodziną lub przyjaciółmi – od nich dostaniesz jakość opinii na temat swojego wystąpienia.
 • Wpadnij na kawę ze swoim mentorem i poproś go o szczegółową opinię na temat swojego wystąpienia.
 1. Właściwa forma

Początkujący mówcy często popełniają jeden z trzech błędów: jednostronność, brak porządku lub niespójność. Aby uniknąć tych błędów, stosuj poniższe porady:

 • Przesyłaj wiadomość, a nie tylko informację – fakty to nie wszystko.
 • Wprowadź bazową strukturę 3-punktową: wprowadzenie – główna część – podsumowanie.
 • Pamiętaj o odpowiednio skonstruowanej kolejności: najważniejsze informacje na początku, potem to, co jest na szczycie i na końcu informacje, które uzupełniają wiedzę o danej kwestii.
 1. Popraw jakość swojego wokabularza

Doskonały mówca nigdy nie kończy się na zdaniu “Jest to dobre rozwiązanie”. Korzystaj z bogatego słownictwa, zdefiniuj swoje słownictwo w miarę, jak przemawiasz, coś zyskujesz na nakazywanie powagi.

 1. Czytaj więcej i samodoskonal się

Nikt nie zna twojej firmy i branży lepiej niż ty. Bądź na bieżąco z nowymi osiągnięciami, publikacjami i wiedzą w Twojej branży. W miarę uprawiania samodoskonalenia poznasz nowe koncepcje i myśli na dany temat.

 1. Skup się na publiczności

Ostatnią rzeczą, o której powinieneś myśleć podczas swojej prezentacji, jest to, co powinieneś powiedzieć. Zamiast tego skup się na tym, co Twoja publiczność chce usłyszeć. Zastanów się nad ich potrzebami, celami i powodami, dla których przyszli na Twoje wystąpienie. Odpowiednie dostosowanie Twojego przekazu do publiczności może sprawić, że będą pochłaniać każde słowo, które wypowiadasz.

Podsumowanie

Przeglądając powyższe porady, łatwo zrozumieć, jak łatwo rozwijać umiejętności mówienia publicznego i prezentacyjne. Jednak, to nie jest rzeczywisty krokiem do ich ulepszenia. Efektywna prezentacja wymaga ciężkiej pracy i ciągłego doskonalenia umiejętności. Bądź cierpliwy, uporczywy i kontynuuj pracę nad rozwojem swoich umiejętności prezentacyjnych.